Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle jak energetyki szkodza zdrowiu

Wyjaśniamy jak energetyki szkodza zdrowu

Data publikacji 24 stycznia 2022


Napoje energetyczne pomimo tego, że szkodą zdrowiu mają wielu zwolenników. Głównym zadaniem energetyków jest dostarczenie energii do organizmu, która jest łatwo przyswajalna. Dzięki temu następuje błyskawiczna poprawa fizycznej oraz psychicznej kondycji człowieka.

Czym są napoje energetyczne?

Specjaliści z Instytutu Żywności i Żywienia są jednak przeciwni piciu napojów energetycznych. W tym artykule pokażemy jak energetyki szkodza zdrowiu. Należy sobie uświadomić, że organizm człowieka czerpie energię ze spalania tłuszczów, białek oraz węglowodanów, które są pobierane z pożywienia. W energetykach znajduje się tylko glukoza, dodatkowo w bardzo małych ilościach, dlatego raczej nie ma większego wpływu na pobudzenie organizmu. W dużych ilościach jest za to kofeina oraz tauryna, która jest aminokwasem. Oprócz tego można znaleźć witaminy syntetyczne i substancje pobudzające roślinnego pochodzenia. Warto zwrócić uwagę na fakt, że witaminy zawarte w energetyku są słabo wchłanialne, a do tego nie mogą zastąpić witamin, które uzyskujemy z pożywienia naturalnego. Naukowcy przestrzegają przed napojami energetyzującymi. Należy pamiętać, że wystarczy tak naprawdę jedna puszka energetyka, żeby dostać zawału. W wielu amerykańskich szkołach panuje całkowity zakaz spożywania oraz sprzedaży napojów energetycznych. U niektórych ludzi po spożyciu energetyka mogą pojawić się nudności oraz kołatanie serca, czyli klasyczne objawy stanu przedzawałowego. Jeśli już koniecznie zamierzasz wypić energetyka to pamiętaj, żeby nie pić go prosto z lodówki.

Działanie energetyków

Niska temperatura powoduje, że napój pije się zdecydowanie szybciej, a przez to nienaturalnie zwiększa się stężenie kofeiny w organizmie. Właśnie z tego powodu kawa podawana jest w małych filiżankach na ciepło. Napojów energetycznych nie powinny również często pić osoby zdrowe. Po energetyka można sięgnąć jedynie w sytuacji awaryjnej, czyli przed ważnym zaliczeniem lub egzaminem. Tego typu napojów powinny się przede wszystkim wystrzegać kobiety w ciąży, młodzież oraz osoby cierpiące na nadczynność tarczycy oraz schorzenia serca. Lepiej sobie wypić filiżankę kawy w celu rozjaśnienia umysłu. Na uwagę zasługuje fakt, że sok pomarańczowy również działa stymulująco nie tylko na mózg, ale również na jego czynności poznawcze. Napojów energetycznych nie można spożywać jednocześnie z innymi napojami, które zawierają kofeinę oraz z alkoholem. Warto mieć na uwadze, że przy wyczerpaniu fizycznym znacznie lepiej sprawdzą się napoje izotoniczne. W takich napojach nie ma kofeiny, za to znajduje się potas oraz magnez, które podczas wysiłku są wypłukiwane z organizmu.

Chcesz wyglądać olśniewająco

Redakcja ubranamodnie.pl

Modnie, stylowo i z klasą! Cieszymy się, że możemy się z Wami dzielić naszą wiedzą i doświadczeniem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?