Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle jak dbać o zdrowie psychiczne

Pięć sposobów na to, jak dbać o zdrowie psychiczne

Data publikacji 24 stycznia 2022


Zdrowie psychiczne określane jest przez Światową Organizację Zdrowia stanem równowagi pomiędzy pomiędzy fizycznym, psychicznym i społecznym aspektem życia człowieka. Poniżej znaleźć można pięć sposobów na to, jak dbać o zdrowie psychiczne. Warto je zastosować, by poczuć się komfortowo i osiągnąć spokój wewnętrzny.

1. Zdrowie odżywianie i odpowiednia ilość snu

Dla osiągnięcia psychicznego dobrostanu trzeba zacząć od podstaw. Kiedy organizm będzie niewyspany, czyli fizycznie wyczerpany, trudno będzie mu się zmotywować do działania. Podobnie jest z posiłkami – niezdrowe jedzenie, objadanie się albo głodzenie – powodują spadek kondycji fizycznej, a co za tym idzie psychicznej formy.

Jeśli ciało na poziomie fizycznym nie będzie mieć zaspokojonych podstawowych potrzeb, nie ma możliwości, by psychicznie dobrze się poczuć. Jedzenie i odpoczynek to podstawa.

2. Aktywność fizyczna

Sport to zdrowie, ale nie trzeba od razu brać udziału w maratonie i codziennie chodzić na basen. Wystarczy spacer i wcale nie musi trwać godzinę. Każda aktywność fizyczna, nawet ta związana z pracą w ogrodzie lub porządkami sprzyja zachowaniu życiowej równowagi.

3. Hobby

W codzienny zgiełku trzeba koniecznie znaleźć czas dla siebie i robić w tym, czasie coś, co sprawia radość. To może być czytanie książek albo głośne słuchanie muzyki. Ważne, by regularnie znajdować czas na to, by sprawić sobie przyjemność.

Niektórzy ludzie wstają codziennie 15 minut wcześniej, by poczytać albo poćwiczyć. Jeśli tylko nie zaburzy to regularnego rytmu dobowego a sam czas snu nie jest już i tak zbyt krótki, warto spróbować wprowadzić taki rytuał u siebie.

Co ważne, hobby nie musi być pożyteczne. Ma być tym, co sprawia przyjemność. Dla jednej osoby będzie to praca w ogrodzie, którą i tak musiałaby wykonać a dla drugiej wypełnianie kolorowanek dla dorosłych. Obie mają prawo do spędzania czasu w ulubiony sposób.

4. Higiena informacyjna

Niezwykle trudno jest odciąć się od bieżących wydarzeń i nie śledzić ich w telewizji albo w internecie. Warto jednak, dla własnej higieny, ograniczyć skupianie się na negatywnych wydarzeniach ze świata.

Higiena informacyjna jest bezpośrednio związana z koniecznością ograniczenia korzystania z mediów społecznościowych i mediów w ogóle. Warto wyznaczyć sobie czas spędzany w internecie i ograniczyć go choć w niewielkim stopniu.

Można próbować nie czytać wydarzeń ze świata godzinę przed snem albo starać się obejrzeć jeden program informacyjny dziennie zamiast kilku.

Przyjaciele

Człowiek to istota społeczna, dlatego powinien żyć wśród ludzi. Każdy czasem chce i ma prawo pobyć sam, ale w finalnym rozrachunku potrzeba mu innych osób, by dzielić z nimi radość albo mieć wsparcie w trudnych chwilach.

Możliwe, że nie od razu wszystkim uda się wcielić w życie te pięć rad. Warto zacząć od jednej i małymi krokami poprawiać swoje życie.

Chcesz wyglądać olśniewająco

Redakcja ubranamodnie.pl

Modnie, stylowo i z klasą! Cieszymy się, że możemy się z Wami dzielić naszą wiedzą i doświadczeniem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?