Co to jest piramida zdrowia?
Data publikacji 24 stycznia 2022
Jeśli ktoś szuka w książkach czy też w internecie informacji w zakresie zdrowego żywienia, z całą pewnością przynajmniej raz zetknął się z piramidą zdrowia. Choć wydaje się ona prosta, to jednak zaskakująco wiele osób nie ma pojęcia, czym się ona charakteryzuje, a także co konkretnie przedstawia. Nic więc dziwnego, że tak często da się słyszeć pytanie, co to jest piramida zdrowia i jak ją odczytywać. Warto się tego dowiedzieć, ponieważ daje ona naprawdę ważne informacji w zakresie codziennego żywienia.
Czym jest piramida żywieniowa?
Czym zatem jest piramida żywieniowa? Jest to graficzne przedstawienie tego, jak powinny wyglądać zasady zdrowego odżywiania się. Jest to prezentacja na temat tego, jak się powinno komponować codzienne posiłki, jakie powinny być proporcje obecnych w nich składników, aby zachowane zostało dobre samopoczucie oraz odpowiednie zdrowie.
Jak odczytywać obecne w piramidzie informacje? Jest to przedstawione dość logicznie, ponieważ idąc od dołu, czyli od podstawy piramidy, znajdują się produkty zdecydowanie najważniejsze i najpotrzebniejsze w organizmie. Podstawą piramidy jest jednocześnie podstawa naszego żywienia. Idąc do góry, znaleźć można produkt o mniejszym priorytecie, aż dochodzi się do samego jej szczytu, czyli produktów najmniej ważnych, których powinno się jeść najmniej.
Co oznaczają poszczególne piętra w piramidzie żywieniowej?
Skoro już wiadomo, czym jest piramida zdrowia, a także jak się ją powinno odczytywać, następnie należy przejść do tego, co jest w niej zawarte. Czego zatem można się dowiedzieć z takiej piramidy?
Jak widać na samym dole, podstawą piramidy jest ruch. Aktywność fizyczna jest absolutnym priorytetem dla zdrowego życia. Dopiero przechodząc wyżej, da się dostrzec produkty spożywcze. Są nim oczywiście warzywa i owoce, które dostarczają do organizmu potrzebna porcje witamin i mikroelementów.
Kolejnym poziomem piramidy zdrowia są produkty zbożowe. Jak widać po graficznych oznaczeniach, zalecane jest spożywanie pieczywa pełnoziarnistego, kasz i pełnoziarnistych makaronów. Produkty te dostarczają niezbędnego do popranego działania ciała błonnika.
Wyżej znajdują się produkty powstające z nabiału. Znaleźć tu więc można sery, mleko, kefiry i jogurty. Produkty te dostarczają sporą ilość różnych witamin, a co najważniejsze dużą porcję wapnia.
Ostatni szczebel piramidy to rośliny strączkowe, jaja oraz ryby i mięso. Warto wiec zauważyć, że prawidłowa piramida zdrowia prezentuje się zupełnie inaczej niż to, jak wygląda typowa codzienna dieta wielu ludzi, którzy stawiają przede wszystkim na mięso.