Przejście od moda na modę z powodu wpływu cywilizacji napędzanej przez zachodnich konsumentów widać we wschodniej Indonezji. Tkaniny ikatowe z obszaru Ngada we wschodniej Indonezji zmieniają się w wyniku modernizacji i rozwoju. Tradycyjnie w rejonie Ngady nie było pomysłu podobnego do zachodniego pomysłu mody, ale powszechnie popularne były również moda w postaci tradycyjnych tekstyliów i sposobów zdobienia się. Tkaniny w Indonezji odegrały wiele ról dla miejscowej ludności.

Tekstylia określały rangę i status osoby; niektóre tekstylia wskazywały na przynależność do klasy rządzącej. Tożsamość etniczną i hierarchię społeczną wyrażano za pomocą tekstyliów. Ponieważ niektóre indonezyjskie tkaniny ikatowe z barterem na żywność, tekstylia stanowiły dobra gospodarcze, a ponieważ niektóre motywy wzornictwa włókienniczego miały duchowe znaczenie religijne, tekstylia były również sposobem przekazywania przekazów religijnych.

Osobisty stylista – zorganizuj męską szafę

We wschodniej Indonezji zarówno produkcja, jak i wykorzystanie tradycyjnych wyrobów włókienniczych zostały przekształcone, ponieważ produkcja, wykorzystanie i wartość wyrobów włókienniczych uległy zmianie w wyniku modernizacji. W przeszłości kobiety produkowały wyroby włókiennicze do użytku domowego lub do handlu z innymi. Obecnie sytuacja ta uległa zmianie, ponieważ większość wyrobów włókienniczych nie jest produkowana w domu. Zachodnie dobra uważane są za nowoczesne i cenione bardziej niż tradycyjne dobra, w tym sarong, które zachowują trwały związek z kolonializmem.

Niezbędnie ubrania dla mężczyzn

Teraz, sarongi używane są tylko do obrzędów i uroczystości, podczas gdy zachodnie ubrania noszone są do kościoła lub urzędów państwowych. Urzędnicy pracujący w miastach częściej niż chłopi dokonują rozróżnienia między odzieżą zachodnią a tradycyjną. Po odzyskaniu przez Indonezję niepodległości wobec Holendrów ludzie coraz częściej zaczęli kupować fabrykę koszul i sarongów. Na obszarach produkcji włókienniczej uprawa bawełny i produkcja naturalnie barwionej nici stała się przestarzała. Tradycyjne motywy na wyrobach włókienniczych nie są już uważane za własność pewnej klasy społecznej czy grupy wiekowej.

Detalista lub sklep to firma, która prezentuje wybór towarów i oferuje klientom za pieniądze lub inne towary. Zakupy są czynnością, w ramach której klient przegląda dostępne towary lub usługi przedstawione przez jednego lub więcej detalistów z zamiarem zakupu odpowiedniego ich wyboru. W niektórych kontekstach może to być zarówno działalność rekreacyjna, jak i ekonomiczna. W dzisiejszych czasach skupienie się na klientach w większym stopniu przekłada się na zakupy online: ludzie na całym świecie zamawiają produkty z różnych regionów, a detaliści internetowi dostarczają swoje produkty do domu, biura lub gdziekolwiek zechcą. Proces B2C (business to consumer) ułatwił konsumentom wybór dowolnego produktu online ze strony internetowej sprzedawcy detalicznego i stosunkowo szybkie dostarczenie go konsumentowi. Konsument nie musi zużywać energii wychodząc do sklepów i oszczędzając czas i koszty podróży.