Najlepszą metodą przechowywania dokumentu napisanego tuszem węglowym jest przechowywanie go w suchym środowisku (Barrow 1972). Ostatnio z powodzeniem powstały tusze węglowe wykonane z nanorurek węglowych. Są one podobne pod względem składu do tradycyjnych farb drukarskich, ponieważ wykorzystują polimer do zawieszania nanorurek węglowych. Farby te mogą być stosowane w drukarkach atramentowych i mogą wytwarzać wzory przewodzące prąd elektryczny.

Czy warto stosować zamienniki tuszy do drukarek

Atramenty z gatunku galaretek żelaza stały się widoczne na początku XII wieku; były używane od wieków i powszechnie uważano je za najlepszy rodzaj atramentu. Atrament galwaniczny jest jednak żrący i uszkadza papier, na którym jest pisany (Waters 1940). Przedmioty zawierające ten tusz mogą stać się kruche, a pismo brązowieje. Pierwotne partytury Johanna Sebastiana Bacha są zagrożone niszczycielskimi właściwościami farby do galarety żelaza. Większość jego dzieł należy do niemieckiej Biblioteki Państwowej, a około 25% z nich znajduje się w zaawansowanym stadium rozpadu (American Libraries 2000). Szybkość, z jaką pismo zanika na podstawie kilku czynników, takich jak proporcje składników farby, ilość osadzonej na papierze oraz skład papieru (Barrow 1972:16). Korozja jest powodowana przez katalizowaną kwasowo hydrolizę oraz katalizowane utlenianie celulozy (Rouchon-Quillet 2004:389).

tanie tusze są warte uwagiCo należy wiedzieć o zamiennikach tuszy do drukarek

Leczenie jest tematem kontrowersyjnym. Żadne leczenie nie powoduje szkód już spowodowanych przez kwaśny tusz. Pogorszenie może być zatrzymane lub spowolnione. Jakich? uważają, że najlepiej nie traktować sprawy w ogóle z obawy przed konsekwencjami. Inni uważają, że najlepszym rozwiązaniem są procedury niewodne. Jeszcze inni uważają, że zabieg wodny może zachować przedmioty napisane farbą z żelaznym tuszem galaretkowym.

Zabiegi wodne obejmują wodę destylowaną w różnych temperaturach, wodorotlenek wapnia, wodorowęglan wapnia, węglan magnezu, wodorowęglan magnezu i fitan wapnia. Istnieje wiele możliwych skutków ubocznych tych zabiegów. Mogą wystąpić uszkodzenia mechaniczne, które jeszcze bardziej osłabiają papier. Kolor papieru lub farby drukarskiej może się zmienić, a tusz może krwawić. Innymi konsekwencjami zabiegu wodnego są również zmiany tekstury tuszu lub tworzenie się płytki nazębnej na powierzchni tuszu (Reibland & de Groot 1999).

Farby do żółcia żelaza wymagają przechowywania w stabilnym środowisku, ponieważ zmienna wilgotność względna zwiększa szybkość, że kwas mrówkowy, kwas octowy i pochodne furanów tworzą się w materiale, na którym farba drukarska była używana. Kwas siarkowy działa jako katalizator hydrolizy celulozy, a siarczan żelaza (II) działa jako katalizator utleniania celulozy. Te reakcje chemiczne fizycznie osłabiają papier, powodując kruchość.